sobota, 17 marca 2012

Narzuta na łóżko na szydełko - wykonanie

Kapa składa się z mniejszych elementów. Każdy z nich ma kształt sześciokątny i wielkość ok. 20 cm średnicy. Schemat poniżej na rysunku:Wykonanie pojedynczego elementu:
Rząd 0 : rozpoczynamy od środka, łańcuszek 12 oczek, łączymy w kółko z pierwszym oczkiem

Rząd 1 : Łańcuszek 3 oczka, 29 słupków podwójnych wokół pierścienia rzędu 0, ostatnie oczko łączymy z 3-cim oczkiem łańcuszka.

Rząd 2 : 3 oczka łańcuszka, *(5 słupków podwójnych w następny słupek podwójny, wyjąć szydełko, włożyć szydełko w pierwszy słupek podwójny i przeciągnąć przez niego opuszczone oczko ostatniego słupka - powstanie nam w ten sposób cos w rodzaju pęczka - PC ST; podwójny słupek w następny podwójny słupek) dwukrotnie, 2 oczka łańcuszka, słupek podwójny w następny słupek podwójny. Powtarzać od * aż do zakończenia rzędu. Na końcu połączyć z 3cim oczkiem łańcuszka.

Rząd 3 : 3 oczka łańcuszka, *(PC ST w poprzedni PC ST, słupek podwójny w następny słupek podwójny) dwukrotnie, cztery oczka łańcuszka, słupek podwójny w następny słupek podwójny. Powtarzać od * do zakończenia rzędu. Połączyć.

Rząd 4 : 3 oczka łańcuszka, *(PC ST w następny PC ST, słupek podwójny w następny słupek podwójny) dwukrotnie, 6 oczek łańcuszka, słupek podwójny w następny słupek podwójny. Powtarzać od * do zakończenia rzędu. Połączyć.

Rząd 5 : 3 oczka łańcuszka, PC ST w to samo pierwsze oczko, *(słupek podwójny w następny PC ST, PC ST w następny słupek podwójny) dwukrotnie, słupek podwójny w to samo oczko co ostatnie PC ST, 6 oczek łańcuszka, w następnym słupku podwójnym wykonaj słupek podwójny i PC ST. Powtórz od * do zakończenia rzędu. Połączyć.

Rząd 6 : 3 oczka łańcuszka, 2 słupki podwójne w to samo oczko (startowe), *PC ST w to samo miejsce, (słupek podwójny w następny PC ST, PC ST w następny słupek podwójny) trzykrotnie, 3 słupki podwójne w to samo oczko co ostatnie PC ST, 4 oczka łańcuszka, 3 słupki podwójne w następny słupek podwójny. Powtarzać * do zakończenia rzędu. Połączyć.

Rząd 7 : 3 oczka łańcuszka, PC ST w to samo oczko (startowe), *słupek podwójny w następny słupek podwójny, PC ST w następny słupek podwójny, słupek podwójny w następny PC ST, 2 oczka łańcuszka, ominąć następny słupek podwójny i PC ST, w następnym słupku podwójnym wykonać 2 słupki podwójne, 3 oczka łańcuszka i 2 słupki podwójne, 2 oczka łańcuszka, minąć następne PC ST i słupek podwójny, wykonać słupek podwójny w następny PC ST, PC ST w następnym słupku podwójnym, słupek podwójny w nast. słupku podwójnym, w następnym słupku podwójnym zrobić PC ST i słupek podwójny, 2 oczka łańcuszka, w następnym słupku podwójnym zrób słupek podwójny i PC ST. Powtarzaj od * do zakończenia rzędu. Połączyć.

Rząd 8 : 3 oczka łańcuszka, wykonać słupek podwójny i PC ST w to samo oczko (startowe), *słupek podwójny w następny PC ST, PC ST w następny słupek podwójny, słupek podwójny w następny PC ST, 2 oczka łańcuszka, słupek podwójny wokół łańcuszka poprzedniego rzędu, w oczka łańcuszka, w następnym łańcuszku (3 oczka) wykonać: 2 słupki podwójne, 3 oczka łańcuszka i 2 słupki podwójne; 2 oczka łańcuszka, słupek podwójny w następną przestrzeń z łańcuszkiem, 2 oczka łańcuszka, ominąć następny słupek podwójny, (słupek podwójny w następny PC ST, PC ST w następny słupek podwójny) dwukrotnie, 2 słupki podwójne w miejsce ostatniego PC ST; w następnym słupku podwójnym wykonaj 2 słupki podwójne i PC ST. Powtarzać do zakończenia rzędu od *. Połączyć.

Rząd 9 : 3 oczka łańcuszka, *(PC ST w następny słupek podwójny, słupek podwójny w następny PC ST) dwukrotnie, (2 oczka łańcuszka, słupek podwójny w następną przestrzeń - łańcuszek) dwukrotnie, 2 oczka łańcuszka, w następną przestrzeń wykonaj 2 słupki podwójne, 3 oczka łańcuszka i 2 słupki podwójne, (2 oczka łańcuszka, słupek podwójny w następną przestrzeń) dwukrotnie, 2 oczka łańcuszka, omiń 1 słupek podwójny, (słupek podwójny w następny PC ST, PC ST w następny słupek podwójny) dwukrotnie, słupek podwójny w następny słupek podwójny. Powtarzaj od * do zakończenia rzędu. Połączyć.

Rząd 10 : 3 oczka łańcuszka, PC ST w następny słupek podwójny, słupek podwójny w następny PC ST, *(2 oczka łańcuszka, słupek podwójny w następną przestrzeń) trzy razy, słupek podwójny w następne dwa słupki podwójne, w następnej przestrzeni wykonać 2 słupki podwójne, 3 oczka łańcuszka i 2 słupki podwójne, słupki podwójne w następne 2 słupki podwójne, słupek podwójny w następną przestrzeń, (2 oczka łańcuszka, słupek podwójny w następną przestrzeń) dwa razy, 2 oczka łańcuszka, ominąć następny słupek podwójny, (słupek podwójny w następny PC ST, PC ST w następny słupek podwójny) 3 razy, słupek podwójny w następny PC ST. Powtarzać od * do zakończenia rzędu. Połączyć.

Rząd 11 : Oczko ścisłe w następne PC ST, 5 oczek łańcuszka (licząc jako słupek podwójny i 2 oczka łańcuszka), (słupek podwójny w następną przestrzeń, 2 oczka łańcuszka) dwa razy: *słupek podwójny w następną przestrzeń, słupki podwójne w następne 5 słupków podwójnych, w następnej przestrzeni zrobić 2 słupki podwójne, 3 oczka łańcuszka i 2 słupki podwójne, następnie słupki podwójne w kolejnych 5 słupków podwójnych, słupek podwójny w kolejna przestrzeń, (2 oczka łańcuszka, słupek podwójny w następną przestrzeń) dwa razy, 2 oczka łańcuszka, ominąć następny słupek podwójny, (słupek podwójny w następny PC ST, PC ST w następny słupek podwójny) dwa razy, słupek podwójny w następny PC ST, (2 oczka łańcuszka, słupek podwójny w następną przestrzeń) dwukrotnie, 2 oczka łańcuszka. Powtarzać od * do zakończenia rzędu. Połączyć z 3cim oczkiem łańcuszka i zakończyć.

Elementy łączyć wg schematu z rysunku z poprzedniego posta.

Na zakończenie można na obrzeżach wykonać frędzle puszczając nitki równej długości z kolejnych oczek robótki.