Jakość i wielkość naszej robótki zależy od doboru wielkości szydełka, grubości nitki oraz naprężenia nitki podczas jej wykonywania.
I tak: jeśli szydełko będzie za duże, a nitka za cienka lub naciąg nitki będzie zbyt lekki to nasze oczka będą luźne, a zakończona praca będzie większa i bardziej “dziurowata” od tej ze wzoru.
Jeśli zaś szydełko będzie zbyt małe w stosunku do grubości nitki lub naciąg nitki będzie zbyt mocny oczka będą ścisłe, a nasza robótka będzie miała mniejsze wymiary niż te podane we wzorze.
Na szczęście w większości wzorów szydełkowych już na samym wstępie podane są informacje jaki numer nitki i szydełka jest potrzebny do uzyskania danego efektu. Pozostaje tylko kwestia naciągu nitki.
W tym przypadku zaleca się wykonanie małego fragmentu robótki tzw. PRÓBKI (US: gauge, UK: tension). Jaki to fragment? Zazwyczaj sposób wykonania Próbki jest wyszczególniony w opisie wzoru łącznie z wymiarem jaki powinna ona mieć. Wystarczy więc jedynie wyszydełkować tę niewielką część i zmierzyć ją, by ocenić, czy prawidłowo dobraliśmy wszystkie elementy pracy.
Oczywiście nie we wszystkich wzorach odnajdziemy taką sprawdzającą próbkę. Nie należy jednakże się tym przejmować :) Nie wszystko musi być zrobione dokładnie tak samo jak we wzorze. Każdy z biegiem czasu wypracowuje swój indywidualny styl i do tego przede wszystkim należy się przywiązać :)